Monitorizarea episoadelor de pierdere a controlului asupra mâncatului

Un prim pas în gestionarea episoadelor de pierdere a controlului asupra mâncatului este de a observa cum arată acestea în viața ta de zi cu zi, când apar și ce funcție au. De obicei, aceste episoade nu apar din senin sau fără sens, ci vin pe fondul unui ‘’cocktail’’ de emoții intense combinate cu restricții alimentare și gânduri copleșitoare. Pierderea controlului asupra mâncatului este adesea o încercare de a face față unui disconfort emoțional sau fizic. Poate apărea ca o modalitate de a reduce rapid tensiunea, de a te calma, de a te distrage sau de a umple un gol interior. Din acest motiv, aceste comportamente nu sunt lipsite de sens. Ele „funcționează” pe moment, oferind o ușurare temporară.

Totuși, problematic este că efectul lor calmant este de scurtă durată, pe când impactul pe termen mediu-lung este dăunător. După un episod de pierdere a controlului, pot apărea sentimente de vinovăție, rușine, disconfort fizic sau dorința de a compensa, ceea ce menține ciclul pe termen lung. Astfel, deși scopul este reducerea disconfortului, rezultatul poate fi, în timp, o intensificare și prelungire a suferinței.

Pierderea controlului poate fi văzută ca un semnal că ceva este dificil de gestionat în acel moment, că resursele (inclusiv abilități, deprinderi proprii) nu sunt suficiente. O resursă utilă constă în conștientizarea și înțelegerea momentelor în care pierzi controlul. Pentru a construi această resursă, te invităm să parcurgi exercițiile de mai jos, care au scopul de a te ajuta să recunoști tiparul de pierdere a controlului. Odată ce obții claritate asupra acestor episoade, observând ce contribuie la apariția lor și ce urmează după ele, poți începe să acționezi diferit.

Exercițiu 1 – Recunoașterea episoadelor de pierdere a controlului asupra mâncatului

Gândește-te la momentele recente în care ai simțit că pierzi controlul asupra mâncatului și încearcă să identifici caracteristicile acestor episoade.

1. În ce situații apare cel mai frecvent pierderea controlului asupra mâncatului?

Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

2. Ce simți chiar înainte de episod? (emoții sau stări)

Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

3. Ce gânduri îți trec prin minte în acele momente?
(ex. „Nu mai contează”, „Am stricat tot oricum”, „Am nevoie de asta ca să mă simt mai bine”)

Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

4. Cum arată episodul de pierdere a controlului?
(ex. ce mănânci, cât durează, cât de rapid mănânci, dacă simți că nu te poți opri)

Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

5. Ce se schimbă pe moment (în timpul sau imediat după episod)?
(ex. reducerea tensiunii, senzație de calm, amorțeală)

Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

6. Cum te simți după episod (emoțional și fizic)?

Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

7. Care sunt efectele pe termen mai lung ale acestor episoade?
(ex. vinovăție, rușine, oboseală, reluarea restricțiilor alimentare)

Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

Completând răspunsurile tale poate ai observat deja anumite tipare, obținând astfel mai multă claritate asupra experienței tale. Te încurajăm să continui să observi ce se întâmplă înainte de a pierde controlul și care sunt consecințele atât imediat, cât și pe termen mai lung. În acest sens am pregătit pentru tine fișa de monitorizare de mai jos:

Fișă monitorizare Chain Analysis


Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.