Alte strategii de gestionare a gândurilor
A avea gânduri negative este o experiență normală. De fapt, unele studii sugerează că oamenii au de aproximativ cinci ori mai multe gânduri negative decât gânduri pozitive într-o zi obișnuită. Această tendință de a ne concentra pe gânduri negative are un rol de protecție. De-a lungul timpului, creierul a fost programat să fie foarte atent la pericole, probleme sau lucruri care ar putea merge prost, deoarece acest lucru ajuta oamenii să supraviețuiască. Totuși, în viața de zi cu zi, această tendință de a anticipa și selecta doar lucrurile negative poate deveni un obstacol în a trăi viața pe care ne-o dorim.

Chestionarea și contestarea gândurilor automate negative poate fi foarte utilă pentru unele persoane, în anumite situații. Cu toate acestea, pot apărea și momente în care, încercând puternic să schimbăm sau să oprim gândurile care ne încurcă, ajungem să intrăm de fapt într-o luptă fără sfârșit cu acestea. O luptă care ne epuizează și care, de fapt, ne ține cu privirea ațintită asupra acelor gânduri negative, fără șansa de a vedea mai multe nuanțe.
O altă modalitate de a face față gândurilor negative este de a lua distanță față de acestea, fără a ne lăsa prinși și acaparați în spirala lor negativă.
Înainte de a încerca să învățăm cum să luăm distanță față de gânduri, este important să observăm ce efecte sunt pentru noi atunci când ne lăsăm purtați de gândurile din mintea noastră, crezându-le întocmai sau atunci când ne angajăm într-o luptă cu acestea.
Exercițiu 9 – Explorează propria experiență
Modul de luptă în care intrăm este cât se poate de natural. Când apare o emoție neplăcută, cum ar fi anxietate, tristețe sau rușine, prima reacție este să încercăm să o eliminăm cât mai repede.

Instrucțiune:
Gândește-te la un moment în care ai luptat cu o emoție. Reflectează la cum s-a simțit să lupți cu acea emoție și care a fost rezultatul:
Ai simțit și alte emoții negative?
Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.
Ai eliminat emoția cu care te-ai luptat?
Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.
Ce costuri ai avut de pe urma acelei lupte cu emoția ta? Poate ai pierdut timp sau te-ai simțit epuizat/ă, lipsit/ă de putere sau lipsit/ă de control și nădejde în fața gândurilor? Poate te-ai simțit anxios/oasă și apoi te-ai enervat pe tine însuți pentru că ești anxios/oasă. Poate te-ai simțit trist/ă și te-ai criticat pentru asta („nu ar trebui să mă simt așa”, „sunt slab/ă pentru că sunt deprimat”), simțind apoi și rușine.
Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.
Astfel, deși reacția naturală este să încercăm să scăpăm de emoțiile neplăcute, deseori când intrăm într-o luptă oarbă cu acestea, ajungem să avem adăugate straturi în plus de emoții negative sau experiențe dureroase. Spre exemplu, poate mă simt furios/oasă că simt în continuare anxietate, poate mă simt rușinat/ă că mă simt trist/ă din nou.