Ziua 3. De ce ne temem mai exact?

Ne temem să nu luăm în greutate, dar, mai exact, de ce ne temem? Dacă ar fi să ne îngrășăm, ce ar însemna o greutate “de speriat”? Începând de la 200 de grame, 1 kg, 5, 10, 15 kg sau mai mult? Ce greutate credem că am avea dacă nu am face toate aceste eforturi, cum ar fi dietele pe care le ținem? Pentru că este important să înlocuim fricile abstracte cu predicții care pot fi verificate, să notăm aceste lucruri:

Ilustrație despre clarificarea fricilor concrete
  1. Care este greutatea ta actuală?

    Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

  2. Care este greutatea de la care ai începe să te temi?

    Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

  3. Ce greutate crezi că ai avea dacă nu ai face eforturile pe care le faci?

    Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

Apoi, ne temem de multe ori de lucruri pe care nu le gândim până la capăt. În cazul nostru, creșterea în greutate, dacă s-ar întâmpla, ar fi un fapt. Ce s-ar întâmpla însă mai departe? De ce ne temem de fapt? De respingerea partenerului actual sau imposibilitatea de a întâlni un partener romantic pe viitor? De reacția mediului social? De reacția familiei și a apropiaților? Cum ar arăta aceste reacții? Poate ne temem de respingere și retragerea afecțiunii – poate partenerul nu ne mai dorește sau prietenele nu mai vor să petreacă timp cu noi. Poate ne temem de reacții cum ar fi lipsa de respect, bullying sau dispreț, toate experiențe foarte dureroase pe care, pe bună dreptate, vrem să le evităm. În fine, poate că cel mai exigent critic suntem noi înșine și atunci ne temem cel mai tare de propria noastră judecată, de disprețul pe care l-am simți gândindu-ne la faptul că ne-am îngrășat. Odată cu temerea de a lua în greutate, multe persoane resimt o teamă intensă de a pierde controlul, ca și cum, dacă am scăpat de teroarea dietelor, ne dăm frâu liber la a mânca orice și oricând, și nu ne vom mai putea opri sau întoarce din drum. Pentru că este important să ne cunoaștem fricile, gândește-te la ipostazele de care ți-e frică atunci când îți trece prin minte gândul că te vei îngrășa.

Ilustrație despre diferența dintre gânduri și fapte

Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

Dacă chiar ar fi să creștem în greutate semnificativ, probabil că multe dintre aceste predicții și temeri nu s-ar adeveri; poate că partenerul mă iubește necondiționat, poate că am un cerc de prietene care nu judecă oamenii după aspect și poate că m-aș putea obișnui cu noul meu corp destul de bine. Însă nu pe acest drum vom merge; la fel cum pot fi false, predicțiile tale pot fi adevărate și nu vrem să te convingem că a te îngrășa peste măsură este un lucru bun sau neutru. Poate multe dintre aceste predicții ar fi adevărate, însă gândurile nu sunt fapte. Frica de a lua în greutate este una, iar greutatea noastră efectivă alta. Greutatea noastră nu rezultă exclusiv din frica de a nu ne îngrășa, nu rezultă exclusiv din controlul alimentar, din regulile pe care ni le impunem, nu rezultă exclusiv nici măcar din ceea ce mâncăm, având în vedere influența foarte mare a factorului genetic și metabolic. Faptul că ne e frică să nu luăm în greutate nu este o premoniție, având în vedere că nu vorbim despre o frică pornită din realitate, ci, mai degrabă, din standardele noastre interne. Astfel, chiar dacă creșterea în greutate, dincolo de un anumit prag, nu este benefică pentru mine, nu frica excesivă de a nu lua în greutate o previne. Cum am văzut, aceasta se asociază cu multe consecințe emoționale negative și chiar și cu încercări ineficiente de a slăbi, cum ar fi diete prea stricte. Deci, ca să recapitulăm: 1. Da, creșterea în greutate nu ar fi lipsită de probleme; 2. Creșterea în greutate ar fi posibilă fără niciun control alimentar; dar 3. Frica excesivă de a câștiga în greutate subminează principiile unei diete sănătoase și duce la comportamente nesănătoase, nesustenabile și periculoase. Avem deci suficiente motive pentru a nu mai lăsa frica de a lua în greutate să ne controleze viața.