Ziua 1. Este frica de lua în greutate excesivă?

Teama de a lua în greutate poate să fie firească pentru cineva care pune mare preț pe sănătate sau pe aspectul fizic. Putem să ne gândim la ce decizii alimentare sau de stil de viață ar lua o persoană care nu ar avea deloc această teamă – poate nu și-ar restricționa deloc aportul caloric sau nu ar avea nicio motivație să facă mișcare fizică. Sigur, știm că există persoane care se mențin în formă fără a avea această teamă; poate nu li s-au impus aceleași standarde sau au un metabolism care le permite o dietă bogată în zahăr fără consecințe prea mari asupra greutății. Unii oameni sunt slabi fără să facă eforturi în acest sens, ba chiar dimpotrivă, unora le este greu să se îngrașe. Pentru majoritatea oamenilor însă, teama moderată de a lua în greutate face diferența dintre plăcere și dezechilibru, ca o voce care ne spune să ne oprim când am mâncat prea mult, să amânăm pe mâine următoarea porție de paste sau să comandăm o salată dacă nu ne e foarte foame în loc să alegem iarăși pizza. Pe bună dreptate, este important să îți cunoști corpul și să știi când să fii atent la ceea ce mănânci, pentru că, indiferent de standardele noastre de frumusețe, greutatea în exces are efecte nocive asupra organismului. Așadar, teama de a lua în greutate poate fi factor necesar de motivație și da, a menține o greutate sănătoasă este un obiectiv fezabil și recomandat.

Dacă ai ajuns să parcurgi acest modul însă, probabil că teama ta de a lua în greutate este prea ridicată și după cum vom vedea, acest lucru duce la consecințe negative. Când vine vorba de orice tip de frică, dincolo de un anumit punct, ea se transformă în anxietate și potențialele efecte benefice sunt depășite de cele negative. Din atenți devenim hipervigilenți, preocuparea se transformă în obsesie, iar eforturile noastre de a ne apăra devin disproporționate și ineficiente, ca și cum am vrea să strivim o muscă cu barosul. De asemenea, dacă avem o frică exagerată, acest lucru seamănă cu o alarmă hipersensibilă, care pornește la cele mai mici provocări și cu greu se lasă oprită, antrenând în acest timp o avalanșă de emoții negative copleșitoare.

Ilustrație despre observarea fricii excesive de a lua în greutate

De unde știu că frica mea de lua în greutate este prea mare/excesivă?

Un criteriu important atunci când vorbim de frică este intensitatea, pe care o putem măsura subiectiv pe o scală de la 0 (deloc) la 100 (extrem de mult, cea mai mare frică). Aceste estimări se numesc unități subiective de distres (engl. subjective units of distress, SUDS). Pentru a avea o ancoră concretă, oamenii estimează de obicei cu valori mari acele manifestări ale fricii similare cu un atac de panică – palpitații, dificultăți de respirație, senzația de sufocare, vertij, etc. Încearcă să estimezi acum cât de mare a fost frica ta de a lua în greutate ultima dată când ai simțit așa ceva.

0 – deloc 100 – extrem de mult

Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

Ilustrație despre alarma hipersensibilă a fricii

Un alt criteriu important atunci când deosebim frica normală de cea exagerată, nesănătoasă, este frecvența. Cum am văzut la început, este normal să apară frica de a lua în greutate în momente în care ne surprindem mâncând prea mult sau în preajma sărbătorilor, în concediu, când știm că sunt multe tentații cărora trebuie să le facem față sau atunci când ne confruntăm cu modificări fiziologice importante, cum ar fi sarcina. Dar, dacă ne surprindem gândindu-ne la asta oricând simțim foame și vrem să mâncăm ceva, sau chiar și întâmplător, atunci când ne “zboară mintea”, probabil că este mult prea mult. Deși nu este o măsurătoare perfectă, un indiciu ar fi cum ai răspunde la întrebarea: cât de des simți teama de a lua în greutate? Încearcă să răspunzi folosind ancorele:

0 – rar, 1 – câteodată, 2 – des, 3 – foarte des

Trebuie să fii autentificat(ă) pentru a completa formularul.

Acest „foarte des” poate însă varia și el; poate însemna zilnic, de mai multe ori pe zi sau poate desemna chiar o preocupare permanentă.

În fine, un ultim criteriu se leagă de consecințe – frica este o emoție menită să ne apere de pericole. Când simțim frică, organismul se pregătește de luptă sau fugă, mobilizând resurse, ceea ce este vital pentru supraviețuire. Când însă frica noastră este exagerată, ca o alarmă hipersensibilă, putem avea reacții disproporționate de evitare (fugim ca și cum ne urmărește ursul din pădure, când de fapt nu se întâmplă nimic grav), sau reacții neproductive (ne blocăm în îngrijorare în loc să rezolvăm o problemă). În cazul specific al fricii de a lua în greutate, dincolo de cât de neplăcută poate fi această emoție, putem ajunge să facem comportamente nocive, care ne rănesc și care ne întrețin mai departe frica. Te poți gândi la astfel de comportamente în cazul tău? Vom vorbi mai pe larg despre ele în următorul modul.